Zelený čaj

Zelený čaj je nápoj pripravovaný z nefermentovaných čajovníkových listov.
Zelený čaj je najobľúbenejším čajom v Číne a Japonsku, kde jeho spotreba výrazne presahuje spotrebu čierneho čaju.
Čínsky zelený čaj má lahodnú chuť a vôňu a veľmi silné fyziologické účinky. V dôsledku značného obsahu trieslovín a aromatickych látok má napr. silnejšie účinky ako čierny čaj. Od čierneho čaju sa odlišuje okrem zmyslovych vlastností, čiže vzhľadu a akosti nápoja, aj celým výrobným postupom.

Zelený čaj sa vyrába z čajových listov, ktoré v priebehu spracovania neprešli procesom vädnutia a fermentovania. V listoch obsiahnutý chlorofyl a triesloviny sa nezmenili a hotový vyrobok si tak ponechal prirodzenú farbu čajového listu.

Nápoj má silný osviežujúci účinok na organizmus, ktorý je vystavovaný vysokému pracovnému výkonu alebo dlhodobej psychickej záťaži. Odporúča sa pre prácu v noci. Jeho účinok je výrazný najmä v letných horúčavách, keď sa odporúča piť vlažný. Zabraňuje poteniu a potláča pocit smädu

zobraziť viac

Postup pri výrobe zeleného čaju:

1.Zber- V Číne sa čajové lístky zbierajú ručne od februára a to najčastejšie T+2 – vrchný pupeň a dva listy. V Japonsku je zber strojový.

2.Zavädnutie -  Nazbierané čajové lístky sa nechávajú zavädnúť v bambusových košoch alebo plátoch. Pri niektorých druhoch sa tento krok vynecháva.

3.Zohriatie - Prudkým zohriatím čajových lístkov sa zničia fermentačné (oxidačné) enzýmy, ktoré spôsobujú fermentáciu (oxidáciu). Robí sa to na veľkých panviciach, v peciach alebo sparením (Japonsko). Roluje sa buď ručne (vybrané čínske čaje) alebo v roleroch.

4.Sušenie - Sušenie sa robí vo veľkých panviciach, vo vyhrievaných rotujúcich bubnoch, na slnku alebo v peciach.

5. Triedenie - V Číne sa triedi často ručne, ale aj strojovo.

Oblasti produkcie zeleného ćaju . India, Čína, Srí Lanka,Nepál, Vietnam, Japonsko, Kórea

Shizuoka Japonsko

Lindula Sri Lanka

Boseong Kórea


Krajina pôvodu:

Porovnať výrobok (0)


BIO Japonsko  Zelený čaj Bancha

BIO Japonsko Zelený čaj Bancha

Popis : Je typ zeleného  Japonského čaju ktorý sa nazýva v Japonsku aj ako čaj na každodenné pitie. Na výrobu sa používajú spodné ..

2,89€ Bez DPH: 2,41€
Bio Nepál  Zelený čaj

Bio Nepál Zelený čaj

Popis : Tento čaj produkuje veľmi známy čajový výrobca z Nepálu. Svoje polia ako aj výrobu majú umiestnenú vo východnom Nepále provinci..

3,49€ Bez DPH: 2,91€
Japonsko Matcha

Japonsko Matcha

Popis : Matchu by sme zjednodušene mohli pomenovať aj ako pomletý zelený čaj na jemný prášok. Pestovanie ale aj výroba je odlišná od be..

8,99€ Bez DPH: 7,49€
Sri Lanka Zelený čaj Slimák

Sri Lanka Zelený čaj Slimák

Popis : Sri Lanka patri medzi výrobcov najchutnejších čajov na svete. Výroba čaju tú ma dlhoročnú tradíciu ktorá spoločne so špecifickými kl..

2,99€ Bez DPH: 2,49€
Zelený čaj Sencha Japonsko

Zelený čaj Sencha Japonsko

Popis : Sencha je kráľovná zo všetkých zelených čajov v Japonsku. Je to najobľúbenejší a najcennejší druh zeleného čaju medzi Japoncami..

3,99€ Bez DPH: 3,33€
Zelený čaj Tanzánia Usambara

Zelený čaj Tanzánia Usambara

Popis :Tanzánia je krajina na východe Afriky v oblasti afrických veľkých jazier. Pestovanie čaju založili nemeckí osadníci už v roku 190..

5,99€ Bez DPH: 4,99€
Žltý čaj China Yellow tea

Žltý čaj China Yellow tea

Popis :Má dlhé drôtené listy s veľmi jemne aromatizovanou šálkou. Pestujú ho špeciálne mnísi. Nálev má zlatožltú farbu a medovo sla..

3,99€ Bez DPH: 3,33€
BIO India - Darjeeling Zelený čaj

BIO India - Darjeeling Zelený čaj

Popis :Darjeeling je oblasť v Indických Himalajach ktora je preslávená pestovaním čaju. Na rozdiel od Inidkej ćajovej oblasti Assam je Darje..

2,63€ 2,99€ Bez DPH: 2,19€
Zelený čaj China Gunpowder

Zelený čaj China Gunpowder

Popis :Svetlá farba a jemne trpká chuť je typická pre čaje tohoto druhu. Nájdete v nich i kúsok typickej čínskej chute. Názov Gunpowder ..

1,99€ Bez DPH: 1,66€
Zelený čaj China Mao Feng organic

Zelený čaj China Mao Feng organic

Popis :Veľmi vkusný zelený čaj, špecialita pochádzajúca z regiónu "Xi Shuang Ban Na" v južnom Yunnane. Používajú sa iba jarné plodiny z ..

2,99€ Bez DPH: 2,49€
Zelený čaj China Young Hyson

Zelený čaj China Young Hyson

Popis :Je najlepším Chun Mee na trhu. Ľahko stočené, nie celkom guľaté čajové lístky, príjemná aróma, nálev je jemne zelený, n..

2,99€ Bez DPH: 2,49€
Zelený čaj Chun Mee

Zelený čaj Chun Mee

Popis : Jeden z najznámejších druhov zeleného čaju pochádzajúceho z Číny je Chun Mee. Má jemnú chuť a prekrásny vzhľad.Zloženie: zelený čaj ..

2,39€ Bez DPH: 1,99€
Zobrazenie 1 až 12 z 19 (2 stránok)