Čaj vs Káva: Ktorý z nich je zdravší ?

Čaj a káva už dlho patria medzi najobľúbenejšie nápoje na svete, pre svoje fyzické, duševné, emocionálne a sociálne prínosy . Kým obidva nápoje majú svoje výhody, tak čajoví nadšenci, ako aj milovníci kávy budú brániť svoje.

S tvrdou konkurenciou medzi týmito dvoma nápojmi, môže byť ťažké vyriešiť ktorý nápoj je ten TOP. Nasledujúce porovnania skúmajú potenciálne prínosy dvoch najobľúbenejších horúcich nápojov na svete.

Čaj vs Káva: Obsah kofeínu

Káva obsahuje väčšie množstvo kofeínu ako čaj a je skvelá pre rýchle dodanie energie, vďaka čomu je veľmi obľúbená ako prvá vec ráno. Účinky cítite takmer okamžite, pretože kofeín sa rýchlo vstrebáva do vášho systému.

Čaj, kofeín z čaju sa naopak vstrebáva pomalšie a energiu z neho cítiť počas celého dňa. Okrem kofeínu čaj obsahuje aj ďalšie stimulúce látky a to :

Teofylín uvoľňuje hladké svalstvo dýchacích ciest, čím uľahčujú dýchanie a stimulujú súčasne frekvenciu aj silu kontrakcií srdca.

Teobrobmín tiež stimuluje srdce, ale má aj mierny diuretický účinok a zlepšuje tok krvi v tele, čím vedie k redukcii krvného tlaku.

L-teanín : U ľudí l-teanín zvyšuje tvorbu mozgových alfa vĺn, ktoré sú spájané s uvoľňovaním napätia

Čaj vs Káva: Kvalita spánku

Káva a čaj sú skvelé, ak ich nepijete  neskoro na to, aby narušili váš spánok. Kofeín ovplyvňuje vaše telo dlhšie ako si myslíte: je to až do 7 hodín od použitia.Možno sa už necítite plný energie, ale to neznamená, že vaše telo stále neabsorbuje kofeín. Popoludňajšie popíjanie čaju alebo kávy je lákavé. Len buďte opatrný. Vyvarovať sa káve alebo čaju aspoň 5-6 hodín pred spaním je ideálne.

Čaj vs Káva : Zdravotné účinky

Zdravotné účinky kávy : -stimulujúce účinky na mozgovú činnosť, hodnotný zdroj antioxidantov, znižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu, pomáha chrániť pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, pomáha pri športových výkonoch a spaľovaní tukov, znižuje riziko ochorenia pečene, prevencia pred rakovinou,robí nás šťastnejšími :)

Zdravotné účinky čaju : záleži na druhu čaju. Ale napríklad zdravotné benefity ćierneho čaju ktorý obsahuje najviac kofeínu sú : vďaka obsiahnutému kofeinu nás nabíja energiou ,je v ňom veľké množstvo antioxidantov a zbavuje nás škodlivých voľných radikálovj pôsobí pozitívne pri srdečných ťažkostiach, diabete či osteoporóze, zlepšuje schopnosť sústrediť sa, uvádza sa jeho prínos pri prevencii nástupu rakoviny vaječníkov, zabraňuje nežiadúcemu usádzaniu cholesterolu, pomáha chrániť zuby a odstraňuje povlak, posilňuje imunitu, zlepšuje zažívánie a uľahčuje redukciu hmotnosti, znižuje úroveň stresu a podporuje dobrú náladu


  • Čaj vs Káva: Ktorý z nich je zdravší ?