Čo je to Oolong ?

Oolong alebo čierny drak - takto sa v Číne nazýva čaj oolong, ktorý je tam populárny už celé stáročia. Jeho všestranné výhody pre zdravie sú na Západe čoraz populárnejšie a vyhľadávanejšie.

Čo je čaj Oolong

   Zatiaľ čo zelený čaj je nefermentovaný druh čaju  a čierny čaj zase úplne fermentovaný, čaj oolong je niekde medzi nimi a označuje sa ako polo-fermentovaný čaj. V skutočnosti je úroveň  fermentácie medzi 15 a 70 percentami, čo ovplyvňuje hlavne chuť Oolongu. Oolong, obsahuje viac kofeínu ako zelený čaj a menej ako čierny čaj.  Oolong  sa považuje v Číne  za zvlášť zdravý.

Legenda čierneho hada

   V preklade znamená Oolong niečo ako „čierny drak“ alebo „čierny had“. Podľa legendy dostal názov od vystrašeného farmára : Pri zbere zrelých čajových listov bol tak šokovaný pohľadom na čierneho jedovatého hada,ktorého našiel pri zbere čajových lístkov  že odhodil zozbierané čajové lístky a začal hlasno kričať. Keď sa roľník z hrôzy trochu zotavil, vrátil sa do čajovej záhrady. Tam našiel svoje čajové listy prirodzene zoxidované a sfarbené do čierna. Namiesto toho, aby spálil celú plodinu, urobil z nej čaj, ktorý chutil obzvlášť dobre.

Kúzlo čaju oolong

   Čaj kombinuje najlepšie vlastnosti zeleného a čierneho čaju . Po zbere začína jeho výrobný proces schnutím na slnku. Po miernej oxidácii sa proces zastaví  zahrievaním v železných panviciach.


Strata hmotnosti a stabilizácia inzulínu

   Čaj Oolong je na ďalekom východe obzvlášť dobre známy ako podpora výživy: Na univerzite v Tokushime  sa skúmalo zrýchlenie metabolizmu u japonských žien pri konzumácii Oolongu po jedle. Zistilo sa že pitie čaju Oolong zvýšilo ich spotrebu energie o desať percent, čo mohlo viesť k vyšej spotrebe energie a tým chudnutiu.  Je dobré piť čaj Oolong štvrť hodiny pred jedlom, najmä pri jedlách bohatých na sacharidy, ako sú cestoviny alebo koláče. Oolong podporuje zamedzenie nárastu hladiny inzulínu. čo je pozitívny jav pri liečbe cukrovky. Odporúča sa vyskúšať zaradiť ako podporný liek pri liečbe ( v žiadnom prípade neslúži ako náhrada liečby !!)

Kompletné zdravotné účinky čaju OOlong

-pomáhajú od únavy, pri poruchách sústredenia aj v stresových situáciách
-priaznivo pôsobí na trávenie
-odporúčané pri liečbe enteritídy či gastritídy
-detoxikuje a výborne hydratuje organizmus
-pomáha pri boji s obezitou aj bežnou redukciou hmotnosti
-
prispieva k čisteniu pleti a chráni ju pred škodlivým UV žiarením
-znižuje riziko vzniku rakoviny, srdcových ťažkostí aj diabetu
-má
protizápalové účinky
-
podporuje správnu funkciu mozgu
-odporúča sa pri
atopickom ekzéme
-
posilňuje kosti
-
znižuje cholesterol a vyrovnáva hladinu cukru v krvi

  • Čo je to Oolong ?