13 výhod užívania rybieho oleja

Rybí tuk  Je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú veľmi dôležité pre vaše zdravie. Ak nemáte vo svojom jedálničku dostatok pokrmov z rýb, užívanie doplnku rybieho oleja vám môže pomôcť.

Čo je rybí olej?

Rybí olej je tuk alebo olej extrahovaný z rybieho tkaniva. Zvyčajne pochádza z mastných rýb, ako sú sleď, tuniak, ančovičky a makrela. Napriek tomu sa niekedy vyrába z pečene iných rýb, ako je to v prípade oleja z tresčej pečene.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča jesť 1–2 porcie rýb týždenne. Je to preto, že omega-3 mastné kyseliny poskytujú veľa zdravotných výhod vrátane ochrany pred mnohými chorobami.

Asi 30% rybieho tuku tvoria omega-3 mastné kyseliny, zatiaľ čo zvyšných 70% tvoria iné tiež podstatné tuky. A navyše, rybí olej zvyčajne obsahuje určité množstvo vitamínu A a D.

Je dôležité si uvedomiť, že typy omega-3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v rybom oleji, majú väčšie zdravotné výhody ako omega-3, ktoré sa nachádzajú v niektorých rastlinných zdrojoch.

Je tiež dôležité prijímať dostatok omega-3 mastných kyselín, pretože západná strava nahradila veľa omega-3 inými tukmi, ako sú omega-6. Tento nepomer kyselín prispieť k mnohým chorobám.


1.Môže podporovať zdravie srdca

Srdcové choroby sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí jedia veľa rýb, majú oveľa nižší výskyt srdcových chorôb. Zdá sa, že konzumácia rýb alebo rybieho oleja znižuje riziko vzniku srdcových chorôb. 

2. Môže pomôcť pri liečbe určitých duševných porúch

Váš mozog pozostáva z takmer 60% tuku a veľkú časť tohto tuku tvoria omega-3 mastné kyseliny. Preto sú omega-3 nevyhnutné pre normálnu funkciu mozgu. Niektoré štúdie v skutočnosti naznačujú, že ľudia s určitými duševnými poruchami majú nižšie hladiny omega-3 v krvi. Je zaujímavé, že výskum naznačuje, že doplnky z rybieho oleja môžu zabrániť vzniku alebo zlepšiť príznaky niektorých duševných porúch. Navyše, doplnenie rybieho oleja vo vysokých dávkach môže znížiť niektoré príznaky schizofrénie aj bipolárnej poruchy.

3. Môže pomôcť pri chudnutí

Celosvetovo asi 39% dospelých trpí nadváhou, zatiaľ čo 13% je obéznych. Tieto čísla sú ešte vyššie v krajinách s vysokými príjmami, ako sú USA. Obezita môže významne zvýšiť riziko ďalších chorôb, vrátane srdcových chorôb, cukrovky typu 2 a rakoviny.  Niektoré štúdie naznačujú, že doplnky rybieho oleja v kombinácii s diétou alebo cvičením vám môžu pomôcť pri chudnutí.

4. Môže podporovať zdravie očí

Rovnako ako váš mozog, aj vaše oči sa spoliehajú na omega-3 . Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí nemajú dostatok omega-3, majú väčšie riziko očných chorôb  Ďalej sa zdravie očí začína zhoršovať v starobe, čo môže viesť k vekom podmienenej makulárnej degenerácii. Konzumácia rýb je spojená so zníženým rizikom PMD.Jedna štúdia zistila, že konzumácia vysokej dávky rybieho oleja počas 19 týždňov zlepšila videnie u všetkých pacientov s PMD. 

5. Môže znižovať zápal

Zápal predstavuje spôsob imunitného systému boja proti infekcii a liečbu zranení. Chronický zápal je však spojený s vážnymi chorobami, ako je obezita, cukrovka, depresie a srdcové choroby. Zmiernenie zápalu môže pomôcť pri liečbe príznakov týchto chorôb. Pretože rybí olej má protizápalové vlastnosti, môže byť nápomocný pri liečbe chronických zápalov.

6. Môže podporovať zdravú pokožku

Vaša pokožka je najväčším orgánom v tele a obsahuje veľa omega-3 mastných kyselín. Zdravie pokožky sa môže počas celého života zhoršovať, najmä v starobe alebo po prílišnom vystavení slnku.

7. Môže mať pozitívne účinky počas tehotenstva

Omega-3 sú nevyhnutné pre rast a vývoj dieťaťa. Preto je dôležité, aby matky prijímali dostatok omega-3 počas tehotenstva a dojčenia . Doplnky rybieho oleja u tehotných a dojčiacich matiek môžu zlepšiť koordináciu ruka-oko u dojčiat. Užívanie doplnkov rybieho oleja počas tehotenstva a dojčenia môže tiež zlepšiť vizuálny vývoj dieťaťa a pomôcť znížiť riziko alergii.

8. Môže znižovať tuk v pečeni

Vaša pečeň spracováva väčšinu tuku v tele . Ochorenie pečene je čoraz bežnejšie - najmä  ochorenie pečene , pri ktorom sa tuk hromadí v pečeni. Doplnky rybieho oleja môžu zlepšiť funkciu pečene a zápal, čo môže pomôcť znížiť príznaky  a množstvo tuku v pečeni.

9. Môže zlepšiť príznaky depresie

Očakáva sa, že depresia sa do roku 2030 stane veľmi rozšírenou chorobou. Je zaujímavé, že ľudia s vysokou depresiou majú nižšiu hladinu omega-3 v krvi  Štúdie ukazujú, že rybí olej a doplnky omega-3 môžu zlepšiť príznaky depresie.

10. Môže zlepšiť pozornosť a hyperaktivitu u detí

Vzhľadom na to, že omega-3 tvoria podstatnú časť mozgu, môže byť ich dostatok dôležitý pre prevenciu porúch správania v ranom veku.

11. Môže pomôcť predchádzať prejavom duševného úpadku

S pribúdajúcim vekom sa vaša mozgová funkcia spomaľuje a zvyšuje sa riziko Alzheimerovej choroby. Ľudia, ktorí jedia viac rýb, mávajú vo vyššom veku pomalý pokles mozgových funkcií. 

12. Môže zlepšiť príznaky astmy a riziko alergie

Rybí olej môže znižovať príznaky astmy, najmä v ranom veku.

13. Môže zlepšiť zdravie kostí

V starobe môžu kosti začať strácať svoje základné minerály, a je preto pravdepodobnejšie, že sa zlomia. To môže viesť k stavom, ako je osteoporóza a osteoartritída. Vápnik a vitamín D sú veľmi dôležité pre zdravie kostí , omega-3 mastné kyseliny môžu byť preto prospešné.

Rybie oleje v ponuke TU

  • 13 výhod užívania rybieho oleja