7 najlepších čajov na úľavu od hnačky

Hnačka je veľmi nepríjemná a spôsobuje rad problémov ktoré váš často vyradia na celé dni. . Problém môže spôsobiť celý rad aktérov od baktérií a vírusov až po zápaly čriev a syndróm dráždivého čreva.

Čaj je bežnou liečbou, pokiaľ ide o zdravie imunity a boj s nádchou alebo chrípkou. Zozbierali sme zoznam najlepších bylinných čajov a pravých čajov proti hnačke, aby ste sa mohli zdravo vrátiť k dôležitým veciam vo svojom živote.

1. Harmančekový čaj

Harmančekový čaj je lahodný bylinný čaj vyrobený vylúhovaním kvetov harmančeka v horúcej vode. Čaj je známy svojimi upokojujúcimi účinkami, ktoré môžu pomôcť upokojiť podráždený žalúdok. Čaj sa môže pochváliť antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť eliminovať parazity a škodlivé patogény, ktoré spôsobujú hnačku .

Štúdia na zvieratách vykonaná v Írsku zistila, že harmančekový čaj pomohol znížiť príznaky hnačky u potkanov. Štúdia tiež zistila, že harmančekový čaj nielenže zmierňuje príznaky hnačky, ale môže tiež zabrániť ich výskytu.

2. Zázvorový čaj

Zázvorový čaj sa vyrába z podzemku zázvoru a môže sa pochváliť mierne korenistou chuťou a štipľavou vôňou. Čaj môže pomôcť upokojiť príznaky hnačky vrátane bolesti brucha a nevoľnosti. Zázvor tiež ponúka celý rad zdravotných výhod vrátane zlepšeného trávenia, zníženého zápalu a zvýšeného prietoku krvi.

3. Zelený čaj

Zelený čaj je jedným z najviac preskúmaných nápojov. Vedci našli dôkazy, že zelený čaj pomáha posilňovať ľudské zdravie tým, že zlepšuje kardiovaskulárne zdravie a predchádza vážnym ochoreniam. Väčšina výskumov ukazuje 3 až 5 šálok zeleného čaju ako najefektívnejšiu dávku pre tieto výhody. Tento výkonný čaj môže tiež pomôcť upokojiť tráviace problémy a liečiť symptómy vrátane bolesti žalúdka a hnačky.

Štúdia publikovaná v BioMed Central skúmala účinky zeleného čaju na liečbu tráviacich problémov. Vedci zistili, že zelený čaj je účinný pri podpore zdravého vyprázdňovania a pri prevencii žalúdočných problémov spôsobených baktériami. Štúdia zistila, že zelený čaj je obzvlášť účinný proti infekciám Helicobacter pylori, ktoré spôsobujú hnačku vďaka vysokej koncentrácii katechínov. Pite zelený čaj na zmiernenie bolesti žalúdka a na liečbu miernych prípadov hnačky.

4. Mätový čaj

Mätový čaj sa už dlho používa v tradičnej medicíne na liečbu tráviacich problémov. Čaj sa varí vylúhovaním hrsť lístkov mäty piepornej v šálke horúcej vody. Ponúka osviežujúcu chuť a štipľavú arómu, ktorá môže pomôcť upokojiť nevoľnosť a efektívnejšie presúvať jedlo cez tráviaci trakt.

5. Čierny čaj

Čierny čaj sa vyrába z listov rastliny Camellia sinensis a ponúka výraznú chuť so zemitými a drevitými tónmi. Ponúka tiež zdravotné výhody, ktoré sú podložené vedeckým výskumom, pokiaľ ide o liečbu hnačky.

Jedna štúdia publikovaná v Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine zistila, že čierny čaj pomáha pri liečbe nebakteriálnej hnačky u detí. Štúdia pozostávala zo 120 pacientov vo veku od 2 do 12 rokov. Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín, z ktorých jedna dostávala tabletu čierneho čaju a druhá dostávala placebo. Skupina, ktorá konzumovala čierny čaj, mala výrazné zlepšenie symptómov hnačky vrátane frekvencie defekácie a zníženie riedkej stolice 

6. Feniklový čaj

Feniklový čaj sa vyrába vylúhovaním semien feniklu vo vriacej vode. Často sa používa v holistickej zdravotnej starostlivosti na liečbu tráviacich problémov, pretože ponúka protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú upokojiť svaly žalúdka a znížiť kŕče.


  • 7 najlepších čajov na úľavu od hnačky