Biely čaj - nápoj čínskych cisárov

Väčšina milovníkov čaju vie, že všetok čaj pochádza z rastliny Čajovníka čínskeho . Či sa čajový lístok rozplýva v šálke zeleného, ​​čierneho alebo oolong čaju zavisí od zberu čajového lístka a hlavne od jeho ďalšieho spracovania.

Čierny čaj napríklad, dostane svoju tmavú farbu a plnú chuť z komplexného procesu fermentácie (kvasenia), ktorá spočíva v ponechaní čajových lístkov na vzduchu na presne stanovený ča.. Zelený čaj, na druhej strane, nie je vôbec fermentovaný, fermentácií sa zabraňuje jemným upraženým čajových lístkov. Oolong môžme zase zaradiť niekde do stredu. Je to čiastočne fermentovaný čaj , čo mu dáva načervenalú farbu a „kvetinovú“ príchuť.

Biely čaj je jemne fermentový druh čaju.  Zbierajú sa ešte nerozkvitnuté mladé čajové púčiky čajovníka, čo má za následok jemnú vrstvu bielych chlpov, ktoré zostali na rastline. Malé množstvo spracovania a nízka oxidácia dávajú čaju jemnú chuť.

Obľúbený čaj cisárov

Biely ćaj hral v čajovej kultúre v Číne veľmi dlhú dobu veľmi dôležitú úlohu. Presné vedomosti o histórii bieleho čaju neexistujú, pretože väčšina poznatkov o bielom čaji boli podávané iba z generácie na generáciu. Ale verí sa, že biely čaj bol objavený už už 1000 rokov pred naším letopočtom. Biely čaj bol objavený vo Fudingu (provincia Fujian) v juhovýchodnej Číne. Počas dynastie Song 2000  biely čaj prekvital: stal sa preferovaným čajom na cisárskom dvore Číny.


Zdravotné Výhody bieleho čaju

Biely čaj obsahuje veľké množstvo antioxidantov, Teda  majú veľký pozitívny vplyv na naše zdravie a pohodu. Preukázalo sa, že biely čaj chráni telo pred určitými chorobami a znižuje riziko rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení. Poskytuje tiež prirodzené antibakteriálne vlastnosti, pomáha pri chradnutí a znižuje zlý cholesterol. Niektoré štúdie naznačujú, že biely čaj môže zvýšiť anti-oxidačné účinky vašich telesných orgánov, Kvôli vysokému percentu anti-oxidačných vlastností môže biely čaj tiež pomôcť opraviť a udržiavať pokožku a chrániť pokožku pred účinkami ultrafialového svetla. Tento ľahký nápoj môže tiež spomaliť proces starnutia a znížiť riziko predčasného starnutia. Pretože farba bieleho čaju je omnoho ľahšia ako čierny čaj a zelený čaj, nezafarbí vaše zuby. Ešte lepšie je, že biely čaj môže pomôcť znížiť riziko zubného kazu alebo dutín. Niektoré výsledky štúdie naznačujú, že biely čaj môže mať pozitívny vplyv aj na diabetes. Biely čaj môže poskytnúť úľavu od diabetických príznakov a znížiť hladiny glukózy a zvýšiť vylučovanie inzulínu.


  • Biely čaj - nápoj čínskych cisárov