Honeybush - čaj z medového kríku

Honeybush je krovitá rastlina z južnej Afriky. Rastie divo v horských polohách v juhoafrickom pobrežnom regióne. Kvety má  žiarivo žltej farby. Kvety mierne voňajú po mede. Z tohto dôvodu dostala rastlina názov Honeybush.

Divoký ker z horských oblastí Afriky

    Žltá kvitnúci ker si vyžaduje veľmi špecifické podmienky na svoj rast. Potrebuje osobitnú flóru aby dokázal prosperovať v celej svojej kráse. Všetky pokusy pestovať divoký ker v domácich podmienkach zlyhali. Existujú iba malé plantáže, ktoré slúžia iba  na štúdium týchto rastlín. Celkovo sa však na zber používajú iba divoké kríky a do dnes sa honeybush zbiera iba vo voľnej prírode . Odbvorníci špekulujú či je možné vôbec nazývať Honeybush  čajom. Pretože Honeybush radíme do rodiny strukovín.

História čaju

    Medzinárodný záujem o čaj z Honeybush začal obchodnými aktivitami holandsko-britských spoločností na juhu Afriky. Holandskí obchodníci tu založili v roku 1652 pobočku, z ktorej neskôr vyrástlo Kapské mesto. Obchodovali s indickým čajom a korením z juhovýchodnej Ázii. Krátko nato začali  obchodníci sledovať bohatú flóru na v tejto časti Afriky . Takto bol Honeybush prvýkrát uvedený v záznamoch v roku 1705. Čoskoro potom obchodníci použili Honeybush ako náhradu klasického čaju,.  Veľmi rýchlo sa z čaju z medového keru stal vzácny vývozný artikel.

Chuť a farba čaju Honeybush

   Farba čajového nápoja, ktorý príjemne vonia po mede, by sa dala opísať ako svetlo źltá. Má  jemne sladkú chuť, a preto sa nemusí ani veľmi  sladiť. Čaj Honeybush neobsahuje kofeín, a preto je pre deti ľahko stráviteľný. Môže sa používať ako studený nápoj a môže sa piť aj v noci. Čaj Honeybush obsahuje minerály meď, draslík, vápnik, horčík, mangán, fosfor, sodík, zinok, dusík, bór, hliník a železo.

Zdravotné účinky čaju Honeybush

-je bohatý na antioxidanty a zvyšuje obranyschopnosť
-pôsobí proti zápalom, kašľu, prechladnutiu a bakteriálnym nákazám
-dokáže rýchlo naštartovať metabolizmus
-tlmí prejavy spojené s astmou
-doporučuje sa ako súčasť prevencie vzniku rakoviny
-ukľudňuje myseľ a prehĺbuje spánok
-prispieva ku správnemu fungovaniu pečene
-pomáha so zvládaním nástupu menopauzy a hormonálnej nerovnováhy
-je prospešný ľuďom s osteoporózou
-vyrovnáva hladinu cukru v krvi


  • Honeybush - čaj z medového kríku