Rooibos - Poklad z Južnej Afriky

Rooibos je názov v z afrického jazyka pre chutný čaj bez kofeínu, ktorý sa tradične pije v Južnej Afrike. Čaj Rooibos alebo čaj z červeného kríka je bohatý na minerály,  a je vhodný aj pre deti alebo športovcov.

Národný nápoj Afričanov

    Jemná, ale intenzívna chuť a červenohnedá farba čaju sa vyvíja iba počas fermentácie - veľmi podobná čiernemu čaju. Čaj Rooibos sa skladá z listov a výhonkov červeného kríka, ktorý je vysoký asi 1,5 metra.


Púštny ker z Karoo

    Rooibosu sa darí na kyslých pôdach chudobných na živiny.  Jeho domovom je  v Južnej Afrike - západná časť Karoo. Tu prší iba v zime, zatiaľ čo v horúcom lete je úplne sucho. Tieto klimatické podmienky predstavujú pre rastliny veľmi drsné životné podmienky, napríklad rooibos rastie až po jarných zimných dažďoch a v lete prestane rásť. Má bohato rozvetvený, dva metre hlboký koreňový systém. Vďaka tomu je Rooibos obzvlášť cenný z ekologického hľadiska, pretože pevne drží zem. Polopúšť Karoo, ktorému dominuje kríková vegetácia, je druhovo veľmi bohatý a je domovom mnohých rastlín..

Ako sa farba rooibos zmení na červenú ?

   Čerstvé výhonky červeného kríka s malými zelenými listami sa zbierajú v juhoafrickom lete od januára. V skorších časoch bola čajová rastlina pripravená nasekaním ručne mačetou aby mohla bunková šťava odtiecť. V súčasnosti sa rooibos krája na 2 až 3 mm dlhé kusy pomocou špeciálnych strojov a potom sa suší na slnku. Fermentácia čaju rooibos trvá niekoľko hodín . Uskutočňujú sa prírodné chemické procesy, ktorých výsledkom je ovocná, vanilková chuť a  červená farba. Existuje aj nefermentovaný/zelený  roobios. Rovnako ako v Ázií pri výrobe rôznych druhov čaju z čajovníka  podľa stupňa fermentácie. Sa aj tu fermentovanie rastliny zabráni krátkym zahriatím rastliny.


Zdravý čaj plný minerálov

    Červený krík produkuje čaj bohatý na minerály. Tiež neobsahuje žiadne stimulačné alkaloidy zvyšujúce krvný tlak, ako je kofeín . Navyše, rooibos či už ľadový  alebo horúci, je dobrý hasič smädu, Jeho optimálne zloženie minerálov a stopových prvkov je tiež dobré pre nervy, pokožku, vlasy, zuby, nechty a kosti. Čaj Rooibos obsahuje veľa draslíka, sodíka, horčíka , vápnika , fluóru, železa , medi, zinku a mangánu. V Južnej Afrike sa čaj rooibos podáva ako domáci liek na kŕče žalúdka a čriev alebo navonok na rôzne kožné problémy. Čaj v obsahuje Ja upokojujúce látky. Najzaujímavejšou skupinou účinných látok v rooibose sú pravdepodobne antioxidačné flavonoidy, ktoré ako zabijaci voľných radikálov môžu oddialiť procesy starnutia a degeneratívne choroby. Tento nápoj z Afriky je dnes veľmi populárny, najmä v Japonsku,.  Japonskí vedci preukázali na priaznivé účinky tohto čaju.

Kompletné zdravotné účinky čaju Rooibos

-je obrovskou zásobárňou antioxidantov, čím nabudzuje imunitný systém,
-uľahčuje trávenie, čo je prínosom pre udržanie štíhlej línie,
-obecne podporuje správne zažívanie, potláča prekyselenie žalúdka a nadúvanie,
-znižuje úroveň cholesterolu a taktiež stabilizuje hladinu cukru v krvi,
-bojuje proti vysokému tlaku,
-zlepšuje stav ďasien aj zubov a taktiež osviežuje dych,
-vďaka vysokému obsahu vápnika pôsobí blahodárne na naše kosti
-ničí voľné radikály v našom tele, čím nás udržiava dlhšie mladších,
-je užitočný pre osoby trpiace srdcovými ťažkosťami a tlmí aj niektoré prejavy súvisiace s rakovinou,
-ukľudňuje myseľ a dodáva poriadnu dávku energie,
-má úžasný efekt na kvalitu pleti, vlasov aj nechtov,
-neobsahuje kofeín, preto je vhodný aj pre nespavcov, tehotné ženy a malé deti.

  • Rooibos - Poklad z Južnej Afriky