Ako dlho lúhovať čaj

Čaj odporúčame lúhovať niekde medzi jednou a desiatimi minútami, ale všetko závisí od druhu čaju. Správny čas je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba pri varení chutného a vyváženého čaju poznať . 


Čaj lúhujte príliš dlho a skončíte s nepríjemne silnou, horkastou chuťou. Nechajte čaj lúhovať príliš krátko a získate slabú šálku čaju bez chuti. Čo je ešte horšie , rôzne čaje vyžadujú rôzne časy lúhovania, aby získali najlepšiu chuť.

Našťastie, všetky naše čaje sa dodávajú s návodom na prípravu, ktorý vám povie, ako dlho lúhovať, aby bol čaj lahodný. Ak ste zvedaví na správne časy rôznych čajov  tu sú naše odporúčania na prípravu perfektnej šálky čaju.

Ako dlho lúhovať čierny čaj

Typický čas lúhovania čierneho čaju je asi tri až päť minút . Čierne čaje sa zvyčajne lúhujú dlhšie ako väčšina ostatných čajov, čo zvyšuje ich obsah kofeínu a výsledkom je tmavá, plná šálka. 

Ako dlho lúhovať zelený čaj

Väčšinu zelených čajov odporúčame lúhovať približne jednu až dve minúty . Vedieť, ako dlho variť zelený čaj, je obzvlášť dôležité, pretože zelený čaj môže ľahko zhorknúť, ak je príliš dlho namočený. 

Ako dlho lúhovať biely čaj

Typický čas lúhovania bieleho čaju je asi dve až tri minúty . Biele čaje podliehajú minimálnej oxidácii a majú ľahké telo a jemnú, jemnú chuť.

Ako dlho lúhovať čaj oolong

Typický čas lúhovania čaju oolong je asi dve až tri minúty . Oolongy, ktoré sa zvyčajne vyrábajú v Číne a na Taiwane, sú jedinečné čaje, ktoré sú čiastočne oxidované , čím sa umiestňujú niekde medzi čierne a zelené čaje. Čaje oolong je možné lúhovať viackrát , s jemnými variáciami chuti, ktoré si môžete vychutnať v každej ďalšej šálke.

Ako dlho lúhovať čaj pu-erh

Čaje pu-erh odporúčame lúhovať štyri až päť minút , podobne ako čierne čaje. . Tieto bohaté čaje s plným telom nezhorknú vďaka procesu starnutia, ktorým prechádzajú.

Ako dlho lúhovať fialový čaj

Fialové čaje odporúčame lúhovať dve až tri minúty . Fialový čaj sa vyrába z listov rastliny camellia sinensis , čo je tá istá rastlina, z ktorej sa vyrába čierny, zelený, oolong a iné druhy čaju. Na rozdiel od iných druhov čaju sú však listy tejto novej odrody fialové namiesto zelenej. Čaj bol prvýkrát objavený ako divo rastúci v indickom regióne Assam a teraz sa komerčne pestuje v Keni v Afrike.

Ako dlho lúhovať bylinkový čaj

Odporúčaná doba lúhovania bylinkového čaju je päť alebo viac minút. Podobne ako čierne čaje, aj bylinkové by sa mali pripravovať s vriacou vodou. Na rozdiel od mnohých kofeínových čajov, bylinkové čaje zvyčajne nezhorknú, ak predĺžite lúhovanie. Niektoré bylinkové čaje, najmä tie so silným korením, ako je zázvor a kurkuma, sa dajú lúhovať ešte dlhšie, čím získate extra chutnú šálku.

Ako dlho lúhovať čaj rooibos

Čaje rooibos možno lúhovať päť a viac minút bez toho, aby zhorkli. Čaje rooibos pochádzajúce z Južnej Afriky sú plné antioxidantov a sú uspokojujúcou plnohodnotnou alternatívou čiernych čajov, ak sa chcete vyhnúť kofeínu.

  • Ako dlho lúhovať čaj