Pu Erh

Pu Erh je čaj troška tajomný. Predtým sa tak označovali všetky lisované čaje, ktoré boli vyrobené v čínskej provincii Yunnan. Dnes pod názvom Pu Erh alebo Pchu-er nájdeme len čaje fermentované dodatočne, a to za účasti baktérií a plesní. Neľakajte sa! Oba mikroorganizmy sa prirodzene vyskytujú na čajovníkových lístkoch.

Dodatočne fermentovaný čaj má chuť, na ktorú si mnohí čajomilci musia zvyknúť. Niekomu Pu Erhy učarujú s prvým dúškom, iný sa k nim "prepije" dlhším skúšaním. Sú zvláštne zemité. Sypané Pu Erhy môžu vynikať silnou trpkosťou a nahorklosťou meniacou sa v dlhú nasládlosť. Lisované čaje tohto typu bývajú sladkasto až medovito zemité, horkosladké a zvieravé len minimálne.

Zvláštny je tiež fakt, že na rozdiel od ostatných čajov, Pu Erh starobe prospieva. Najstaršie čaje bývajú veľmi jemné, ale aj veľmi drahé. Na trhu možno kúpiť čaje 30 aj 50 rokov staré. Väčšinou si ich ale dobre strážia najväčší špecialisti a milovníci Pu Erhu pre vlastnú potrebu a potešenie priateľov.

zobraziť viac

Postup výroby Pu Erh :

Nazbierané čajové lístky sú zavädnuté, mierne pražené a zavinované. Potom je čaj fermentovaný za pomoci ušľachtilej plesne Aspergillus niger. Fermentácia prebieha za vysokej vlhkosti a pravidelného obracania listov 40-50 dní, potom je sušený horúcim vzduchom (150°C). Hotový čaj môže pri konštantnej vlhkosti 90% – “dozrievať” aj niekoľko rokov, pričom účinnosť čaju ostáva stále rovnaká aj 60 rokov. Tvrdí sa, že Pu-erh časom naberá na kvalite podobne, ako dobré víno, je to však iba za podmienky 90% vlhkosti, ktorá umožňuje rozvoj ušľachtilej plesne, čiže je to presne opačne ako u ostatných čajov, ktoré s časom degradujú.

Veľmi obľúbený spôsob úpravy tohto čaju je dodatočné lisovanie do rôznych tvarov ako napríklad tehlička, koláč alebo hniezdo. Podľa spôsobu spracovania delíme čaj na Shu (ripe/zrelý) a Scheng aw/surový).
Shu (ripe/zrelý) - prechádza dodatočnou fermentáciou, ktorá dodáva čaju jeho špecifickú zemitú chuť a významné zdravotné účinky.
Scheng pu-erh (raw/surový) - neprechádza dodatočnou fermentáciou. Podľa čínskych odborníkov má ešte väčší prínos pre zdravie ako tmavý Pu Erh. Jemnosť dosahuje postupným dozrievaním. Teda platí tu pravidlo čím starší, tým lepší.


Oblasti produkcie
Pu Erh : Čína


                                                   Yunnan Ćína


Krajina pôvodu:

Porovnať výrobok (0)


2023 Simao Sheng Bing

2023 Simao Sheng Bing

Popis :Koláč zeleného pu - erhu lisovaného začiatkom roku 2023.Zloženie: 100% gushuPríprava:odlomíme malí kúsok z lisovaného ..

18,99€ Bez DPH: 15,83€
2023 Simao Zhuan

2023 Simao Zhuan

Popis :Koláč zeleného pu - erhu lisovaného začiatkom roku 2023.Zloženie: 100% gushuPríprava: Odlomíme malí kúsok z lisovaného čaju..

21,10€ Bez DPH: 17,58€
Pu erh čaj 2017 Jing Mai Gushu koláč

Pu erh čaj 2017 Jing Mai Gushu koláč

Popis :Malý "koláč" vyrobený z divoko rastúcich nekultivovaných gushu čajovníkov má zlatisto- žltý nálev iskrivej farby a čerstvej vône s ..

19,99€ Bez DPH: 16,66€
Pu erh čaj 2017 Lan Cang Sheng hniez

Pu erh čaj 2017 Lan Cang Sheng hniez

Popis :Nové hniezdo zeleného (sheng) pu-erhu je zlisované z maocha z mladších čajovníkov zo stredných až vyšších polôh hôr v okolí ..

9,99€ Bez DPH: 8,33€
Pu erh čaj Jin Gua 2012 Zlatý melón

Pu erh čaj Jin Gua 2012 Zlatý melón

Popis :Nálev priezračnej, tmavo červenej farby a sametovo lahodnej, výrazne sladkastej, plnej chuti a príjemnej vône s intenzívne sladkým ..

1,69€ Bez DPH: 1,41€
Pu erh čaj Klasik

Pu erh čaj Klasik

Popis :Veľkolistý Pu-erh Cha z provincie Yunnan. Surovinou pre tmavý Pu-erh je veľký list Yunnanského čajovníka, ktorý už prešiel pro..

4,19€ Bez DPH: 3,49€
Pu erh čaj lisovaný 2019 tehlička

Pu erh čaj lisovaný 2019 tehlička

Popis :Nová tehlička tmavého pu-erhu je vyváženej príjemne sladkastej chuti so stopami orechov a čínskych datlí. Výborný na okamžit..

10,99€ Bez DPH: 9,16€
Pu erh čaj Superior

Pu erh čaj Superior

Popis :Pu erh Superior je vyššia trieda čaju Pu-erh. Suchý list je menší, rovnomerne zvinutý a patrí k vyššej sorte. Vôňa je presne t..

4,49€ Bez DPH: 3,74€
Pu erh čaj Zelený

Pu erh čaj Zelený

Popis :Zelený, surový "raw" Sheng Pu-erh je pôvodný variant tohto slávneho čínskeho čaju. Je to práve ten čaj, ktorý je známy už..

4,99€ Bez DPH: 4,99€
Pu Erh Jing Mai Ping Cha koláč

Pu Erh Jing Mai Ping Cha koláč

Popis :Tmavý koláč pu-erh King/Superior jemnej a plnej chuti so stopami orechov s príjemne sladnúcim aftertestom. Koláč vhodný k okamžit..

19,90€ Bez DPH: 16,58€
Pu erh Jing Mai Tocha 2017 hniezdo

Pu erh Jing Mai Tocha 2017 hniezdo

Popis :Hniezdo tmavého pu-erhu. Vyvážená sladká chuť so stopami orechov a čínskych ďatlí. Výborný k okamžitému popíjaniu i k dlhodobej a..

14,99€ Bez DPH: 12,49€
Pu Erh mini Ping Cha

Pu Erh mini Ping Cha

Popis :Malé pu-erhové koláčiky (Xiaobing) z Wu Liang Shan. Tmavý nálev sladkastej vône, komplexnej, vyváženej a hladkej a sladkej chuti.Zlož..

2,69€ Bez DPH: 2,24€
Zobrazenie 1 až 12 z 14 (2 stránok)