Čierny čaj

Čierny čaj je čaj, ktorý prechádza dlhšou fermentáciou  než zelený čaj, oolong (polozelený) alebo biely čaj. Čierny čaj má silnejšíu vôňu ako ostatné menej fermentované čaje.

V Číne je čierny čaj známy pod názvom červený čaj, pretože viac vystihuje farbu čaju. Pod názvom čierny čaj sa v Číne skôr stretneme s tradičným Puerh. Tým sa Čína líši od západného sveta, kde sa "červeným čajom" rozumie skôr juhoafrický rooibos.

Kým zelený čaj stráca väčšinou svoju arómu počas jedného roka, čierny čaj si udrží svoju vôňu po niekoľko rokov. To bol tiež dôvod, prečo bol dlho využívaný v obchode a v Mongolsku, Tibete a na Sibíri bol až do devätnásteho storočia využívaný ako mena. Od doby dynastie Tchang bol čierny čaj namočený v horúcej vode používaný ako farbivo na látku pre nižšiu triedu obyvateľstva, ktorá si nemohla dovoliť kvalitnejšie farby na oblečenie. Čierny čaj bol jediný čaj známy západnému svetu. Hoci popularita zeleného čaju postupne rastie, čierny čaj stále zaberá viac ako deväťdesiat percent čaju predaného na Západe.

zobraziť viac

Postup výroby čierneho čaju  :

1.Zber - najčastejšie sa zbiera T+2 – koncový (terminal), vrchný pupeň plus dva listy

2.Zavädnutie  - nazbierané čajové listy sa rozprestrú na zemi alebo bambusových plátoch a nechajú sa v tieni zavädnúť. Zavädnutie trvá podľa vlhkosti vzduchu 8 až 18 hodín. Počas zavädnutia sa z čajových listov odparí 50 až 60% vody. Lístky zmäknú a zvláčnejú

3.Rolovanie - roluje sa najčastejšie strojovo (v roleroch). Pri samotnom rolovaní sa naruší bunková štruktúra a šťava z listov sa dostane na vzduch, kde začne oxidovať. Zároveň sa čajové lístky zvinujú, čo má významný vplyv na chuť, aj samotný vzhľad čaju.

4.Fermentácia - prebieha za vyššej vlhkosti vzduchu na fermentačných stoloch alebo priamo na zemi. Čajové listy sú rozložené v tenších vrstvách a celý proces fermentácie trvá pri teplote do 28°C niekoľko hodín.

5.Sušenie - za vyšších teplôt v peci, na veľkých panviciach, príp. prúdením horúceho vzduchu. Sušením sa zastaví proces fermentácie a zníži sa obsah vody v čajových listoch na minimum.

6.Triedenie - po usušení sa čajové lístky preosievajú, zbavujú zbytkov vetvičiek a triedia podľa veľkosti listu. Na triedenie sa často používa špeciálny preosievací stroj.

Oblasti produkcie čierneho ćaju : India, Čína, Srí Lanka, Nepál, Vietnam, Bangladéš, Jáva, Keňa, Gruzínsko

Assam India

Karangjaya Srí Lanka

Fujian Čína


Krajina pôvodu:

Porovnať výrobok (0)


BIO India-Nilgiri Čierny čaJ

BIO India-Nilgiri Čierny čaJ

Popis : Organický čierny čaj ktorý vyrába rodinná farma Neelamalai Organics v horách Nilgiri. Čaj má silnú arómu a jemnú chuť.Vysoká nadmors..

3,99€
Bio Japonsko Čierny čaj Benifuuki

Bio Japonsko Čierny čaj Benifuuki

Popis : Japonskou je domovinou zeleného čaju, nešpecializuje sa na čierny čaj avšak Benifuuki je výnimka. Japonci chceli vymyslieť odli..

4,99€
Bio Nepál  Orange Sunshine  čaj

Bio Nepál Orange Sunshine čaj

Popis : Špeciálny jemný druh čierneho čaju. Vyrába sa iba raz ročne a to počas letného Nepálskeho festivalu.  Tento čaj produkuje ..

3,49€
Bio Nepál Čierny čaj Golden

Bio Nepál Čierny čaj Golden

Popis : Uź podľa názvu je jasné že tento čaj patrí medzi veľmi cenené druhy čaju.  Je to špeciálny druh čierneho čaju na ktorý sa ..

3,89€
Bio Nepál Čierny čaj Ortodoxný

Bio Nepál Čierny čaj Ortodoxný

Popis : Tento čaj produkuje veľmi známy čajový výrobca z Nepálu. Svoje polia ako aj výrobu majú umiestnenú vo východnom Nepále provinci..

3,49€
Keňa Čierny čaj CTC

Keňa Čierny čaj CTC

Popis : Keňa je tretím najväčším exportérom čaju na svete. Pre Keňu je typické že čajovník v týchto zemepisných šírkach nemá žiadnych škodco..

2,59€
Sri Lanka Čierny čaj English afternoon

Sri Lanka Čierny čaj English afternoon

Popis : Sri Lanka patri medzi výrobcov najchutnejších čajov na svete. Výroba čaju tú ma dlhoročnú tradíciu ktorá spoločne so špecifickými kl..

2,59€
BIO India-Assam Čierny čaJ CTC

BIO India-Assam Čierny čaJ CTC

Popis : Assam je najvaćsia pestovateľska oblasť  a najvaší vývozca čaju na svete. Práve čaje z tejto oblasti sa obajuvujú pre ich výbor..

2,49€
BIO India-Darjeeling Čierny čaJ

BIO India-Darjeeling Čierny čaJ

Popis : Darjeeling je oblasť v Indických Himalajach ktora je preslávená pestovaním čaju. Na rozdiel od Inidkej ćajovej oblasti Assam je Darj..

2,49€
Čierny čaj Assam "Tea to go"

Čierny čaj Assam "Tea to go"

Popis :Veľmi aromatická a silná assamská zmes z najlepších plantáží z druhého zberu. Exkluzívny, silný, korenistý. Ozajstná náhrada..

2,99€
Čierny čaj Bangladesh OP

Čierny čaj Bangladesh OP

Popis :Lahodný úžitkový čaj s mierne tmavým nálevom. Označenie OP znamená – Orange pekoe - čaj získaný z dlhých zašpicatených lístk..

1,89€
Čierny čaj China Black Keemun Type

Čierny čaj China Black Keemun Type

Popis :Štandardný čierny čínsky čaj s príjemnou chuťou vhodný s mliekom. Keemun je vznešený veľmož medzi čínskymi čajmi a je jedným z troc..

1,99€
Zobrazenie 1 až 12 z 19 (2 stránok)