Čierny čaj

Čierny čaj je čaj, ktorý prechádza dlhšou fermentáciou  než zelený čaj, oolong (polozelený) alebo biely čaj. Čierny čaj má silnejšíu vôňu ako ostatné menej fermentované čaje.

V Číne je čierny čaj známy pod názvom červený čaj, pretože viac vystihuje farbu čaju. Pod názvom čierny čaj sa v Číne skôr stretneme s tradičným Puerh. Tým sa Čína líši od západného sveta, kde sa "červeným čajom" rozumie skôr juhoafrický rooibos.

Kým zelený čaj stráca väčšinou svoju arómu počas jedného roka, čierny čaj si udrží svoju vôňu po niekoľko rokov. To bol tiež dôvod, prečo bol dlho využívaný v obchode a v Mongolsku, Tibete a na Sibíri bol až do devätnásteho storočia využívaný ako mena. Od doby dynastie Tchang bol čierny čaj namočený v horúcej vode používaný ako farbivo na látku pre nižšiu triedu obyvateľstva, ktorá si nemohla dovoliť kvalitnejšie farby na oblečenie. Čierny čaj bol jediný čaj známy západnému svetu. Hoci popularita zeleného čaju postupne rastie, čierny čaj stále zaberá viac ako deväťdesiat percent čaju predaného na Západe.

zobraziť viac

Postup výroby čierneho čaju  :

1.Zber - najčastejšie sa zbiera T+2 – koncový (terminal), vrchný pupeň plus dva listy

2.Zavädnutie  - nazbierané čajové listy sa rozprestrú na zemi alebo bambusových plátoch a nechajú sa v tieni zavädnúť. Zavädnutie trvá podľa vlhkosti vzduchu 8 až 18 hodín. Počas zavädnutia sa z čajových listov odparí 50 až 60% vody. Lístky zmäknú a zvláčnejú

3.Rolovanie - roluje sa najčastejšie strojovo (v roleroch). Pri samotnom rolovaní sa naruší bunková štruktúra a šťava z listov sa dostane na vzduch, kde začne oxidovať. Zároveň sa čajové lístky zvinujú, čo má významný vplyv na chuť, aj samotný vzhľad čaju.

4.Fermentácia - prebieha za vyššej vlhkosti vzduchu na fermentačných stoloch alebo priamo na zemi. Čajové listy sú rozložené v tenších vrstvách a celý proces fermentácie trvá pri teplote do 28°C niekoľko hodín.

5.Sušenie - za vyšších teplôt v peci, na veľkých panviciach, príp. prúdením horúceho vzduchu. Sušením sa zastaví proces fermentácie a zníži sa obsah vody v čajových listoch na minimum.

6.Triedenie - po usušení sa čajové lístky preosievajú, zbavujú zbytkov vetvičiek a triedia podľa veľkosti listu. Na triedenie sa často používa špeciálny preosievací stroj.

Oblasti produkcie čierneho ćaju : India, Čína, Srí Lanka, Nepál, Vietnam, Bangladéš, Jáva, Keňa, Gruzínsko

Assam India

Karangjaya Srí Lanka

Fujian Čína


Krajina pôvodu:

Porovnať výrobok (0)


Čierny čaj Flowery large leaf Handunugoda  - Ahangama

Čierny čaj Flowery large leaf Handunugoda - Ahangama

Popis :  Jedná sa o stredne silný čaj. Zvyčajne sa pije počas ranných hodín. Je to veľmi príjemný druh čaju.Zloženie: Čierny čaj F..

2,59€
Čierny čaj LF Neelamalai Organics - Nilgiri

Čierny čaj LF Neelamalai Organics - Nilgiri

Popis : Organický čierny čaj ktorý vyrába rodinná farma Neelamalai Organics v horách Nilgiri. Čaj má silnú arómu a jemnú chuť.Vysoká nadmors..

3,99€
Čierny čaj ortodoxný Yanki tea - Darjeeling

Čierny čaj ortodoxný Yanki tea - Darjeeling

Popis :Darjeeling patrí medzi najideálnejšie oblasti na pestovanie čaju na svete. Výrobca Yanki tea pestuje čaje tradičnými metódami bez pou..

4,69€
Čierny čaj Rainforest Tea Handunugoda  - Ahangama

Čierny čaj Rainforest Tea Handunugoda - Ahangama

Popis :  Je to  špeciálny typ čaju pestovaného na úpätí dažďového pralesa Sinharaja. Je to normálny čierny čaj s veľmi sladkou a j..

2,89€
Čierny čaj SFTGFOP1 Nawa Arya Tara Tea - Ilam

Čierny čaj SFTGFOP1 Nawa Arya Tara Tea - Ilam

Popis :Klasický, príjemný nepálsky čaj z oblasti Ílam, kde začala celá história pestovania nepálskeho čaju. Táto malá továreň Arya Tara vyku..

2,99€
Čierny čaj Yanki tea - Darjeeling

Čierny čaj Yanki tea - Darjeeling

Popis :Darjeeling patrí medzi najideálnejšie oblasti na pestovanie čaju na svete. Výrobca Yanki tea pestuje čaje tradičnými metódami bez..

4,99€
Čierny čaj Assam "Tea to go"

Čierny čaj Assam "Tea to go"

Popis :Veľmi aromatická a silná assamská zmes z najlepších plantáží z druhého zberu. Exkluzívny, silný, korenistý. Ozajstná náhrada..

2,99€
Čierny čaj Assam FTGFOP 1 Dirial

Čierny čaj Assam FTGFOP 1 Dirial

Popis :Cenovo výhodný Assam z druhého zberu so silnou sladovou vôňou a zlatým nálevom.Assam je najväčšia pestovateľská oblasť na svete...

2,89€
Čierny čaj Assam TGFOP 1 Halem

Čierny čaj Assam TGFOP 1 Halem

Popis :Bohatá aróma a jasno tmavý nálev. Výborný ako čaj na raňajky, je vhodný s mliekom. Assam je najväčšia pestovateľská oblasť n..

1,99€
Čierny čaj Bangladesh OP

Čierny čaj Bangladesh OP

Popis :Lahodný úžitkový čaj s mierne tmavým nálevom. Označenie OP znamená – Orange pekoe - čaj získaný z dlhých zašpicatených lístk..

1,89€
Čierny čaj Ceylon Dimbula Uduwella

Čierny čaj Ceylon Dimbula Uduwella

Popis :Dimbula leží na cejlonskom západe. Má svetlý, do červena zafarbený nálev. Pochádza z platnáže v nadmorskej výške 1400 metrov n.m...

3,29€
Čierny čaj Ceylon Nuwara Eliya

Čierny čaj Ceylon Nuwara Eliya

Popis :Vynikajúci čaj z Cejlónu s pravidelným, pružným a medovo sfarbeným listom sviežej chuti. Tento druh nepochybne patrí medzi najlepši..

2,79€
Zobrazenie 1 až 12 z 33 (3 stránok)