Čaje z čajovníka

Čajovník čínsky

Je vždyzelený ker z rodu čajovník a čeľade čajovníkovité. Jeho listy a púčiky poskytujú čaj, ktorý obsahuje 2,5 % kofeínu. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a dnes sa pestuje v trópoch, subtrópoch a v teplých krajinách mierneho pásma celého sveta.

Podľa ľudovej čínskej báje objavil čaj čínsky cisár Šen-nung pred 5000 rokmi. Cisár, ktorý bol podľa tohto príbehu zároveň zakladateľom čínskej medicíny a poľnohospodárstva, pil len prevarenú vodu, keď mu do kotlíka s ňou spadol list čajovníka, pod ktorým sedel. V svojich textoch neskôr opísal povzbudivú silu tohto nápoja, ktorý sa neskôr rozšíril do celého sveta.

Čaj je odpradávna preslávený svojim pozitívnym zdravotným vplyvom. Nedávne štúdie naznačujú, že čaj pomáha znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, pomáha pri liečbe niektorých foriem rakoviny, podporuje zdravie ústnej dutiny, znižuje krvný tlak, pomáha pri redukcii hmotnosti a obsahuje vysoký podiel antioxidantov, ktoré zmenšujú negatívne vplyvy UV žiareni.

zobraziť viac

Spracovanie čaju

Všetky druhy čaju pochádza z tejto jedinej rastliny. Delí ich od seba hlavne stupeň fermentácie. Spracovanie sa teda líši podľa druhu čaju.

Fáza spracovania

1.Fermentácia je prirodzený kvasný proces, ktorý začne prebiehať prakticky hneď po odtrhnutí lístkov od rastliny. Jedná sa vlastne o oxidáciu polyfenolov, ktoré tvoria asi 30% čajového listu. Dochádza k zmene chemických vlastností. Zastaviť fermentáciu je možné zahriatím. To sa vykonáva buď na kovových panviciach (čínsky spôsob) alebo spraovaním (japonský spôsob).

2.Zavädnutie - čerstvo zozbieranej lístky sa nechajú na suchom vzdušnom mieste 10-16 hodín zavädnúť tak, aby stratili svoju krehkosť a bolo možné s nimi ďalej pracovať, bez toho aby sa rozdrvili.

3.Rolovanie - strojový proces, pri ktorom sa rozruší bunková štruktúra listu a uvoľnia sa rôzne chemické látky a enzýmy podporujúce fermentáciu

4.Sušenie - lístky sa sušia na pásových sušičkách. Obsah vody by mal klesnúť pod 3%, ale nesmie dôjsť k pripáleniu lístkov, pretože čaj potom väčšinou získa nežiaduce praženú či karamelovú príchuť či arómu.

5.Triedenie je konečný proces spracovania lístkov.

Typy čaju:

Zelený čaj: nefermentovaný
Biely čaj: ľahko fermentovaný
Oolong: čiastočne fermentovaný
Polozelený čaj: čiastočne fermentovaný
Čierny čaj: čaj dokonale fermentovaný
Puerh: 2 × fermentovaný, 2. fermentácia za prítomnosti mikroorganizmov


Porovnať výrobok (0)


2023 Simao Sheng Bing

2023 Simao Sheng Bing

Popis :Koláč zeleného pu - erhu lisovaného začiatkom roku 2023.Zloženie: 100% gushuPríprava:odlomíme malí kúsok z lisovaného ..

18,99€ Bez DPH: 15,83€
2023 Simao Zhuan

2023 Simao Zhuan

Popis :Koláč zeleného pu - erhu lisovaného začiatkom roku 2023.Zloženie: 100% gushuPríprava: Odlomíme malí kúsok z lisovaného čaju..

21,10€ Bez DPH: 17,58€
BIO India-Nilgiri Čierny čaJ Masalla chai

BIO India-Nilgiri Čierny čaJ Masalla chai

Popis : Masalla chai alebo indická zdraviu prospešná bomba. Tento nápoj ktorý sa varí spolu s mliekom sa vďaka svojej chuťi a hlavne zd..

2,99€ 3,99€ Bez DPH: 2,49€
BIO Japonsko  Zelený čaj Bancha

BIO Japonsko Zelený čaj Bancha

Popis : Je typ zeleného  Japonského čaju ktorý sa nazýva v Japonsku aj ako čaj na každodenné pitie. Na výrobu sa používajú spodné ..

2,89€ Bez DPH: 2,41€
Bio Japonsko Čierny čaj Benifuuki

Bio Japonsko Čierny čaj Benifuuki

Popis : Japonskou je domovinou zeleného čaju, nešpecializuje sa na čierny čaj avšak Benifuuki je výnimka. Japonci chceli vymyslieť odli..

3,99€ 4,99€ Bez DPH: 3,33€
Bio Nepál  Orange Sunshine  čaj

Bio Nepál Orange Sunshine čaj

Popis : Špeciálny jemný druh čierneho čaju. Vyrába sa iba raz ročne a to počas letného Nepálskeho festivalu.  Tento čaj produkuje ..

3,49€ Bez DPH: 2,91€
Bio Nepál  Zelený čaj

Bio Nepál Zelený čaj

Popis : Tento čaj produkuje veľmi známy čajový výrobca z Nepálu. Svoje polia ako aj výrobu majú umiestnenú vo východnom Nepále provinci..

3,49€ Bez DPH: 2,91€
Bio Nepál Biely čaj

Bio Nepál Biely čaj

Popis :Tento čaj produkuje veľmi známy čajový výrobca z Nepálu. Svoje polia ako aj výrobu majú umiestnenú vo východnom Nepále provincií..

2,69€ Bez DPH: 2,24€
Bio Nepál Čierny čaj Ortodoxný

Bio Nepál Čierny čaj Ortodoxný

Popis : Tento čaj produkuje veľmi známy čajový výrobca z Nepálu. Svoje polia ako aj výrobu majú umiestnenú vo východnom Nepále provinci..

3,49€ Bez DPH: 2,91€
Ćierny čaj na Chudnutie

Ćierny čaj na Chudnutie

Popis : Zmes čierneho Cejlónskeho čaju spolu s Cambogia Garcinia. Táto rastlina ktorá pochádza z pralesov na Sri Lanke Je bohatým príro..

3,99€ Bez DPH: 3,33€
Ćierny ćaj Pokoj

Ćierny ćaj Pokoj

Popis :Zmes čierneho Cejlónskeho čaju spolu s kvetmi Sepalika. Je to ajurvédska bylina ktorá rastie v Himalájach a na Sri Lanke. Využív..

3,39€ Bez DPH: 2,83€
Čierny čaj Śkorica

Čierny čaj Śkorica

Popis :Zmes čierneho Cejlónskeho čaju s pravou cejlónskou skoricou. Sri Lanka je najväčším pestovateľom skořice na ..

3,39€ Bez DPH: 2,83€
Zobrazenie 1 až 12 z 80 (7 stránok)